top of page

Sekcja Archiwistyki

104088361_3158280574193375_8612531047859

W dniu 15 czerwca 2020 roku, na platformie Microsoft Teams, odbyło się zorganizowane przez Sekcję Archiwistyki Koła Studentów Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie spotkanie, którego gościem był pan profesor Waldemar Chorążyczewski, pracownik Katedry Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, czołowy znawca współczesnej dziedziny archiwalnej, autor licznych publikacji, nazywany często „ikoną współczesnej archiwistyki”.

Spotkanie w formie wideokonferencji rozpoczęło się o godz. 16:00. Gościa przywitał opiekun Sekcji, dr Hubert Mazur, a całą rozmowę poprowadziły studentki archiwistyki: Katarzyna Bednarz (III rok) i Sylwia Janiarczyk (II rok). W spotkaniu uczestniczyło niemal 40 osób, uwzględniając zarówno studentów Instytutu Historii i Archiwistyki, jak i licznie zebraną kadrę Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii. Ponadto spotkanie za zgodą uczestników zostało nagrane oraz zarchiwizowane. Pan profesor chętnie udzielał kompletnych i wyczerpujących odpowiedzi na wszelkiego rodzaju pytania. Podzielił się
z uczestnikami swoją historią zainteresowania archiwistyką oraz nakreślił wyzwania, problemy i sukcesy współczesnej archiwistyki, zwracając przy tym szczególną uwagę na niestabilność dziedziny archiwalnej i organizacji archiwów, zwłaszcza wojskowych. Ocenił również szanse i zagrożenia dokumentu elektronicznego, nawiązując do akcji „Archiwum Pandemii”, zainicjowanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w związku
z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Zmierzył się ponadto z pytaniem o własne pomysły badawcze. Zdradził uczestnikom, iż ma w planach podjąć się tematu „Archiwistyki w czasach wojny”. Zaznaczył, że nie wszystkie „projekty” są ściśle archiwalne, ale opierające się o archiwalia, a większość z nich wymaga przyjazdu do Krakowa, z którym profesor Chorążyczewski był przez dłuższy czas związany, o czym wszyscy mogli się przekonać podczas ostatniej części rozmowy na temat Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Całe, półtoragodzinne spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze, pełnej intrygujących pytań i równie ciekawych, niespodziewanych odpowiedzi. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego spotkania oraz jego uczestnikom za liczne przybycie, a gościowi honorowemu – panu profesorowi Waldemarowi Chorążyczewskiemu za poświęcony czas i przybliżenie w prosty, zrozumiały sposób zagadnień archiwistyki, w tym tematu współczesnej dziedziny archiwalnej.

 

 

Dnia 1 czerwca 2020 roku o godzinie 16, na platformie Microsoft Teams odbyło się spotkanie z Panią Doktor Zuzanną Jaśkowską- Józefiak, adiunktem w Zakładzie Archiwistyki Instytutu Historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zorganizowane przez Sekcję Archiwistyki działającą w Kole Studentów Historii i Archiwistyki UP. Moderowali je studenci naszego Instytutu: Iwona Plaszczak (II rok „Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo”) oraz Filip Piątkowski (I rok „Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo”). Spotkanie uświetniły swoją obecnością dr Dorota Drzewiecka, Zastępca Dyrektora naszego Instytutu wraz z prof. Haliną Dudałą i mgr Moniką Cołbecką- pracownicami IHiA UP.

 

Spotkanie otworzył opiekun Sekcji, dr Hubert Mazur, który serdecznie powitał naszego Gościa i przekazał głos dwójce prowadzących.

 

Pytania kierowane do dr Zuzanny Jaśkowskiej- Józefiak dotyczyły głównie tematyki archiwów hiszpańskich, jako iż są one tematem zainteresowań naszego Gościa. Poznaliśmy początki drogi naukowej Pani Doktor i motywacje, które skłoniły ją do wyjazdu do Hiszpanii
i podjęcia badań nad tamtejszymi archiwami. Ponadto dowiedzieliśmy się o jej subiektywnych odczuciach dotyczących różnić pomiędzy polskimi i hiszpańskimi archiwami i poszerzyliśmy naszą wiedzę o bardziej skomplikowany układ sieci archiwalnej.

 

Pani Doktor uwrażliwiła nas również na obecność polskiej dokumentacji w zagranicznych placówkach oraz zwróciła uwagę na spokojniejszy tryb pracy archiwisty w tamtejszych instytucjach. Pani Doktor Zuzanna Jaśkowska- Józefiak cierpliwie odpowiadała na pojawiające się pytania, a było ich sporo, jako iż studenci byli żywo zainteresowani tematem. Dziękujemy jej za poświęcony czas i wyjaśnienie nurtujących kwestii, jak również dziękujemy studentom, którzy licznie i aktywnie wzięli udział w spotkaniu.

100597061_573419433310342_61937295768672
97207100_665849897313321_920541500192849

Dnia 18 maja 2020 roku, na platformie Microsoft Teams , odbyło się spotkanie z Panią Profesor Haliną Dudałą, profesorem w Katedrze Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wieloletnią Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, historykiem okresu nowożytnego, badaczką dziejów Śląska i historii Kościoła. Zostało ono zorganizowane przez Sekcję Archiwistyki Koła Studentów Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16, serdecznym przywitaniem Gościa przez opiekuna Sekcji dr Huberta Mazura. Prowadzone było przez studentki: Dominikę Karaś (II rok „Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo”) oraz Darię Kaczmarczyk (I rok „Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo”). Udział w spotkaniu wzięła także Pani dr Dorota Drzewiecka Wicedyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki.

Podczas spotkania zadano m.in. następujące pytania:

-Co skłoniło Panią Profesor do pracy w Archiwum Archidiecezjalnym?

-Czy były miejsca, gdzie Pani Profesor nie mogła wejść lub dokumenty, do których nie było dostępu?

-Jakie najciekawsze zbiory, materiały archiwalne można wyróżnić w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach?

-Do jak dawnych dokumentów ma wgląd Pani Profesor?

-Czy miała Pani Profesor okazję poznać osobiście Jana Pawła II?

-Co wywarło na Pani Profesor największe wrażenie podczas wizyty w archiwach rzymskich?

-Czy napotkała Pani Profesor w archiwum archidiecezjalnym na jakieś szokujące, zabawne materiały?

-Gdzie woli Pani Profesor pracować? W archiwum czy na uczelni?

-Czy oglądała Pani Profesor serial „Archiwista” (2020)?

 

Ogromne podziękowania należą się Pani Profesor Halinie Dudale, która poświęciła nam swój czas, ciekawie i z pasją odpowiadała na nurtujące nas pytania. Przybliżyła nam przede wszystkim specyfikę pracy w archiwach kościelnych, zwłaszcza w archiwach diecezjalnych i archidiecezjalnych, a także ich dzieje i zasób. Niezwykle intersujące były także wspomnienia Pani Profesor z pobytu w Archiwum Watykańskim. Dziękujemy też studentom, którzy licznie i aktywnie, poprzez zadawanie pytań, wzięli udział w tym spotkaniu.

W dniu 9 stycznia 2020 roku, w budynku głównym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN
w Krakowie, zostało zorganizowane spotkanie z Kierownikiem Oddziału Nadzoru w Archiwum Narodowym w Krakowie Panią Katarzyną Jaskółką-Leśniak. Wydarzenie zostało zorganizowana przez Sekcję Archiwistyki Koła Studentów Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego.

Spotkanie rozpoczęło się około godziny 19. Na początku opiekun sekcji dr Hubert Mazur wraz ze studentami Sekcji serdecznie powitali gościa. Pani Kierownik również bardzo ciepło przyjęła organizatorów i podziękowała za zaproszenie. Całe spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej dla wszystkich atmosferze. Studenci Sekcji wybrali przedstawicieli, którzy prowadzili spotkanie oraz moderowali dyskusję. Byli to: Oliwia Bubak (II rok studiów I stopnia), Olimpia Ćwikła (III rok studiów I stopnia) i Paweł Szczerbiński (III rok studiów I stopnia). Zadawane pytania była efektem pracy całej Sekcji.

Podczas spotkania można było się na przykład dowiedzieć:

- jak Archiwum Narodowe w Krakowie typuje instytucje, które nadzoruje,

- skąd ANK dowiaduję się o nowo powstałych organizacjach,

- jakie kwalifikacje są wymagane od potencjalnych pracowników ANK,

- jak bardzo się różnią umiejętności pracowników po studiach archiwistycznych, po studiach historycznych ze specjalnością archiwistyczną oraz po kursie archiwistycznym,

- oraz jak wygląda typowy dzień pracy, kiedy nie odbywa się żadna kontrola archiwum zakładowego.

Pani Katarzyna Jaskółka-Leśniak z bardzo dużym zaangażowaniem i pasją, odpowiadała na nurtujące nas zagadnienia.

Na całe spotkanie, które przewidywane było na 60 minut, zostało przygotowanych 12 pytań. Potwierdzeniem, że spotkanie miało sens, jest fakt, że ze względów czasowych nie udało się zadać 3 pytań, a spotkanie przedłużyło się o 30 minut.

Studenci mieli okazję wziąć udział w bardzo interesującej dyskusji, podczas której poszerzyli swoją wiedzę z zakresu nadzoru archiwalnego od praktyka, który styka się z tą rzeczywistością, na co dzień.

81250739_2850623188321998_75261558422912
bottom of page